Kiedy w naszym układzie mięśniowo-szkieletowo-powięziowym powstaje dysfunkcja, zaburzona zostaje ruchomość tkanek, która z biegiem czasu może skutkować bólem. Niejednokrotnie zdarza się, że farmakoterapia pomaga zlikwidować lub uśmierzyć dolegliwości bólowe, jednak nie usuwa ona przyczyn generujących nieprawidłowości i z czasem ból powróci. Inaczej powinno być w przypadku zastosowania terapii manualnej. W przeciwieństwie do lekoterapii Terapia Manualna to jedna z metod fizjoterapii, będącą terapią holistyczną, której zadanie nie kończy się na doraźnym złagodzeniu dolegliwości bólowych, ale możliwie trwałej poprawie stanu zdrowia pacjenta poprzez odblokowanie stawów obwodowych lub fragmentów kręgosłupa i przywrócenie prawidłowej ruchomości w leczonych obszarach. Terapia Manualna to naturalna i nieinwazyjna metoda leczenia i diagnostyki, która znajduje zastosowanie w odwracalnych dysfunkcjach układu ruchu, takich jak stawy, więzadła, mięśnie i kręgosłup. Zdecydowanym atutem Terapii Manualnej jest oparcie na solidnych podstawach medycznych oraz dużym zrozumieniu anatomii ciała człowieka.
FIZJOTERAPIA
Terapia manualna

Kiedy ją stosujemy?
- uporczywe bóle ciała, np. w obrębie kręgosłupa lub kończyn,
- napięciowe bóle głowy (zadziwiająco często mylonych z migrenami),
- przeciążenia potreningowe,
- zwyrodnienia i skrzywienia kręgosłupa,
- bóle spowodowane długotrwałą pozycją siedzącą (np. podczas pracy przed komputerem),
- bóle promieniujące do kończyn, np. drętwienie ręki, drętwienie pośladka,
- bóle stóp, takie jak ostroga piętowa,
- ogólne przemęczenie organizmu,
- problemy w okolicy stawów skroniowo-żuchwowych.
Terapia Manualna wykorzystuje szeroki zakres technik leczniczych, takich jak: pozycje ułożeniowe, mobilizacje stawowych, neuromobiliacje, trakcje stawowe, manipulacje stawów kręgosłupa i stawów obwodowych, terapia punktów spustowych, manipulacje powięzi, Poizometryczna relaksacja, techniki energii mięśniowej, masaż poprzeczny, masaż funkcjonalny i wiele innych, które na celu mają przywrócenie ruchomości tkanek, uwolnienie uwięźniętych nerwów, przywrócenie zakresu ruchu w stawie (ROM), umożliwiając tym samym powrót organizmu do dynamicznej równowagi tkankowej.
Zasadniczym znaczeniem dla Terapii Manualnej jest dobre zdiagnozowanie problemu zdrowotnego. W tym celu terapeuta przeprowadza wywiad z pacjentem, w którym ze względu na holistyczny styl terapii pacjent może spodziewać się pytań nie tylko z zakresu dolegliwości bólowych, ale również styl zycia, nawyki a nawet problemy natury psychicznej. Zdarza się bowiem, że odczuwane dolegliwości są konsekwencją długotrwałego stresu. Poważniejszych przypadkach niezbędne będzie przeprowadzenie badań dodatkowych, np. zdjęć rentgenowskich, w celu ustalenia strukturalnej przyczyny problemu.
Fizjoterapia stomatologiczna
Jest to dział fizjoterapii, którego głównym założeniem jest przywrócenie prawidłowej funkcji stawów skroniowo-żuchwowych. Jest to jeden z najbardziej skomplikowanych (jak nie najbardziej skomplikowany) staw w ciele człowieka, na którego funkcjonowanie wpływa wiele czynników, od wad postawy, przebytych urazów, dysfunkcji dna miednicy aż po problemy emocjonalne i psychospołeczne. Praca nad poprawą funkcji tego stawu opiera się o holistyczne koncepcje poprawy stanu zdrowia i niejednokrotnie wymaga ingerencji innych specjalistów, takich jak logopeda, stomatolog, ortodonta, chirurg twarzowo-szczękowy, a czasem nawet psycholog.
Fizjoterapia Stomatologiczna jest świetnym uzupełnieniem pracy ortodonty, gdyż rozluźnienie mięśni żucia zmniejsza dolegliwości bólowe podczas szynoterapii, przyspieszając oczekiwane rezultaty. W leczeniu stomatologicznym fizjoterapia umożliwia zwiększenie zakresu odwiedzenia żuchwy, dzięki czemu pacjent stomatologiczny może szerzej otworzyć poprawiając komfort pracy Stomatologa, a w szczególnych przypadkach umożliwienie wykonania zabiegu. W przygotowaniu do zabiegu chirurgicznego rozluźnienie mięśni w okolicy twarzy ułatwi pracę chirurga, a lepsza jakość operowanych tkanek często przyspiesza proces gojenia i poprawia jakość zagojonych tkanek.
Suche igłowanie
Jest to technika wykorzystywana bardzo cienkich igieł akupunkturowych, które wykorzystywane są do stymulowania mięśniowo-powięziowych punktów spustowych, dając bardzo dobre efekty lecznicze.
Dzięki igle terapeuta jest w stanie pracować z tkankami głęboko położonymi bez potrzeby stymulowania mięśni powierzchownych, co niejednokrotnie wiąże się ze zmniejszeniem odczuwanego bólu podczas terapii.
Bańkoterapia
Polega na wytworzeniu próżni w bańce za pośrednictwem pompki. Powoduje to wciągnięcie skóry do wnętrza naczynka i uruchamia trzy mechanizmy przyśpieszające powrót do zdrowia.
Pierwszym z nich jest podrażnione receptorów nerwowych w skórze, co działa pobudzająco na narząd związany z odpowiednim dermatomem i poprawia jego ukrwienie.
Drugą zaletą wywołania miejscowego podciśnienia utrzymywanego w czasie jest odruchowe rozluźnienie tkanek miękkich w miejscu postawionej bańki, jak i stretching powięzi między bańkami. Ta niewątpliwie pozytywna właściwość baniek próżniowych pozwala uzyskać mocny efekt rozluźnienia. Kolejnym efektem bańki jest wyssanie niewielkiej ilości krwi z drobnych naczyń krwionośnych do tkanki podskórnej. Powstały z krwi siniak organizm traktuje jak ciało obce, więc pobudza układ odpornościowy do walki co również przyspiesza proces terapeutyczny.
Plastrowanie kinezjologiczne
Plastrowanie kinezjologiczne polega na przyklejeniu specjalnych plastrów na ciało pacjenta. W zależności od intencji terapeuty plastry kinezjologiczne mogą spełnić kilka funkcji.
Najczęściej stosowanymi w naszym gabinecie aplikacjami są aplikacja przeciwobrzękowa i przeciwbólowa. Jak sama nazwa wskazuje aplikacja przeciwobrzękowa pełni funkcję przyspieszającą wchłanianie się obrzęku. Dzięki specjalnej technice oklejania stymulowany jest układ limfatyczny, dzięki czemu wysięk (np. po skręceniu stawu skokowego) wchłania się zdecydowanie szybciej, dzięki czemu cierpiący pacjent szybciej może przystąpić do aktywnej części rehabilitacji.
Drugą najczęściej stosowaną formą jest aplikacja przeciwbólowa. W wielu przypadkach aplikacja ta znacznie redukuje odczucie bólu (np. w przypadkach rwy kulszowej. Należy jednak pamiętać, że aplikacja kinezjologiczna jest jedynie elementem uzupełniającym terapię manualną, która zarówno przyspiesza proces powrotu do zdrowia jak i zwiększa komfort pacjenta w najcięższym etapie powrotu do zdrowia.
Rehabilitacja pourazowa
Terapia mająca na celu przywrócenie sprawności ruchowej utraconej w wyniku urazu lub kontuzji. Za pośrednictwem technik manualnych i ćwiczeń rehabilitacyjnym przyspieszyć można powrót do zdrowia, a co ważniejsze gojące się tkanki są lepszej jakości. Ponadto każda przebyta kontuzja powoduje szereg reakcji kompensacyjnych organizmu, co z biegiem lat przynosi powikłania w nieoczywistych rejonach ciała. Doskonałym przykładem jest uraz stawu skokowego, który bez ingerencji fizjoterapeutycznej po czasie często przynosi ból w okolicy kolana kończyny przeciwnej. Mechanizm powstawania konsekwencji, choć na pierwszy rzut oka nieoczywisty jest w gruncie rzeczy bardzo prosty – po przebytym urazie odciążamy uszkodzoną kończynę uciekając od bólu, w efekcie przenosząc ciężar ciała na drugą nogę.
W wielu przypadkach taka kompensacja pozostaje w naszym ciele na wiele lat po samym urazie. Ciągłe kompensacyjne obciążenie drugiej nogi powoduje jej przeciążenie, a przeciążenie objawia się bólem. Rehabilitacja pourazowa jest najbardziej skuteczna metoda radzenia sobie z odwracalnymi urazami i kontuzjami. Oczekując widocznych i trwałych rezultatów, rehabilitacja pourazowa musi być integralną częścią całej zastosowanej procedury medycznej. Często pomijanym faktem, choć ogromnie ważnym jest wdrożenie rehabilitacji na odpowiednio wczesnym etapie leczenia i musi być prowadzona w sposób planowy, ciągły oraz konsekwentny.