Jeśli masz problem w wrastającymi paznokciami, a pomimo pomyślnej terapii u podologa problem nawraca, masz przerost wałów, blizny, ból pojawia się nawet wtedy, gdy nie ma stanu zapalnego? Wychodzimy naprzeciw tym problemom.
Jako jedyny Zespół w Koszalinie specjalista ortopedii i traumatologii ruchu Aleksander Wojtczak oraz specjalista podolog Katarzyna Kasprzak w Centrum Medyczno-Rehabilitacyjnym Remedica wyprowadzimy najtrudniejszy przypadek związany z przerostem wałów okołopaznokciowych oraz osteofitów.
Plastyka wałów okołopaznokciowych przy odpowiedniej terapii podologicznej, gwarantuje niemalże stuprocentową gwarancję całkowitego wyleczenia problemu.
Najczęściej zadawane pytania
W typowej poradni chirurgicznej deformacje paznokcia leczy się zerwaniem paznokcia. To tylko doraźne i chwilowe pozbycie się problemu, ponieważ paznokieć odrośnie w podobny sposób lub jeszcze bardziej zdeformowany.
Wkręcanie i wrastanie paznokcia powoduje rozrost wałów paznokciowych – skóry po bokach paznokcia. Często wbijanie się paznokcia w delikatną skórę powoduje infekcje, ziarninowanie i przerost wału. Jedynym sposobem trwałej eliminacji problemu, jest wycięcie tej zmienionej tkanki. Chirurg usunie nadmiar skóry i zakażonej ziarniny. Twój paznokieć wyłoni się cały na powierzchnię palca. Będzie miał miejsce na prawidłowy wzrost, rozprostuje się i wygładzi. Pozbędziesz się też problemu nawracających infekcji. W lecie z przyjemnością założysz sandały.
Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Nie musisz być na czczo, wręcz przeciwnie, zjedz smaczny i obfity posiłek! Znieczulenie będzie podane cienką igłą w dwóch punktach u podstawy palca. Wyłączy czucie bólu, ale nie czucia na czas zabiegu. W każdej chwili możesz zgłosić dyskomfort, wtedy chirurg poda kolejną dawkę leku.
Część chirurgiczna trwa ok 30 minut. Przygotuj się jednak na około 1,5 godzinny pobyt w Remedica. Tyle czasu potrzeba na przygotowanie dokumentacji, znieczulenie i obserwację po zabiegu.
Chirurg zabezpieczy operowane miejsce grubym opatrunkiem. Na pewno nie wciśniesz się w swoje buty. Możesz zabrać ze sobą luźne klapki lub zakupić but ortopedyczny w naszym Centrum.
Ból po zabiegu utrzymuje się do 2 dni i łatwo go opanować środkami przeciwbólowymi, które przepisuje chirurg razem z antybiotykiem. W tym czasie musisz odpoczywać z uniesioną stopą ku górze, to zmniejszy obrzęk i ból.
Powrót do pracy zależy od jej charakteru. Podczas kwalifikacji pacjenta do zabiegu, podolog omówi z Tobą tą kwestię, ustalając termin zabiegu.
Po ok. 4 tygodniach do 6 tygodni możesz wrócić do uprawiania sportu. Podolog poinformuje Cię kiedy będzie to możliwe.
Pierwsze spotkanie odbywa się z podologiem Katarzyną Kasprzak, która omówi szczegóły zabiegu, przygotowanie do zabiegu oraz wytłumaczy na czym polega pielęgnacja palca po zabiegu plastyki wałów okołopaznokciowych.
Kolejne spotkanie odbywa się w Centrum Medyczno- Rehabilitacyjnym Remedica, gdzie wykonywany jest zabieg.
Koniecznie przyjdź z osobą towarzyszącą, która pomoże Ci dotrzeć do domu. Pamiętaj, że nie będziesz mógł/ mogła prowadzić auta ani podróżować komunikacją miejską!
Po zabiegu lekarz wystawia zwolnienie z pracy/ szkoły na okres ustalany indywidualnie, od min 2 tygodni do max 3 tygodni.
Po 3 dniach zgłaszasz się na wymianę opatrunku u podologa, który wyjaśni i pokaże jak wymieniać opatrunki do dnia ściągnięcia szwów.
Po 14 dniach od zabiegu, ściągane są szwy. W zależności od procesu gojenia raz, podolog ustali kolejny termin spotkania.
Spotkania odbywają się cyklicznie u podologa do momentu całkowitego wyprowadzenia palca. Czas tych spotkań różni się w zależności od procesu gojenia ran.
Zabiegi z zakresu chirurgii paznokcia są bardzo skuteczne (97% w badaniach amerykańskich). Do nawrotu deformacji może dość jedynie w przypadku silnego urazu paznokcia lub wobec niestosowania się do zaleceń chirurga. W niektórych przypadkach Chirurg zaleci wizyty kontrolne u podologa, by zoptymalizować efekty operacji.
- Należy sprawdzić aktualność szczepienia na WZW B.
- W przypadku cukrzycy należy dostarczyć informacje o jej wyrównaniu.
- W przypadku zażywania leków przeciwkrzepliwych należy poinformować o tym lekarza wcześniej.
- Jeśli utrzymuje się stan zapalny z wyciekiem treści ropnej należy wykonać wymaz (można go wykonać u podologa) i dostarczyć antybiogram (jeśli wykonywany jest w innej placówce). Decyzję o antybiotyku podejmuje zespół chirurg- podolog.