Stopa cukrzycowa jest powikłaniem wieloletniej, źle leczonej cukrzycy. Hiperglikemia, utrzymująca się przez dłuższy czas, doprowadza do uszkodzenia naczyń krwionośnych (szczególnie tętnic), co skutkuje zmniejszeniem ich elastyczności, zarastaniem i nasiloną miażdżycą. Z powodu niedokrwienia tkanek stopy dochodzi do zaburzeń ich czynności. Z drugiej zaś strony zwiększa lepkość krwi, co powoduje skłonność trombocytów do zlepiania się (agregacji), a w następstwie powstawania szkodliwych zakrzepów. Następstwem tych patologicznych zmian jest groźne niedotlenienie tkanek. Oprócz powyższego mechanizmu istnieje jeszcze inny – zespół neuropatyczny spowodowany uszkodzeniem nerwów obwodowych. Dochodzi do zmniejszenia czucia i wibracji, efektem czego jest nieodczuwanie bólu przy otarciach czy uszkodzeniach naskórka.
Pielęgnacja stóp cukrzyka: 11 zasad
- Codziennie starannie oglądaj swoje stopy.
- Zwracaj uwagę na nagniotki, stwardnienia, stany zapalne, zadrapania czy pęknięcia skóry.
- Dbaj, by stopy były suche i czyste.
- Codziennie zmieniaj skarpety, rajstopy lub pończochy (najlepiej, by były z włókien naturalnych).
- Noś miękkie, wygodne i dobrze dopasowane buty.
- Noś wykonane na zamówienie wkładki z modelowanej gąbki.
- Nie lekceważ nawet drobnego otarcia, nie lecz samodzielnie wrastających paznokci i pękających pięt.
- Nie mocz długo stóp i nie przegrzewaj ich (także w gorącej wodzie).
- Nie używaj tarek do usuwania zrogowaciałej skóry, zamiast obcinać paznokcie cążkami, opiłuj je.
- Unikaj preparatów do usuwania odcisków.
- Nigdy nie chodź boso. Pamiętaj, że prawidłowe wyrównanie cukrzycy chroni stopy przed zakażeniami grzybiczymi i drożdżakowymi.
Aby zapobieganie poważnych zmian u diabetologów było bardziej skuteczne, warto raz w miesiącu odwiedzić podologa w celu obejrzenia stóp, wykonania podstawowego zabiegu podologicznego.
W przypadku cukrzyków rany leczą się bardzo długo, są podatne na przenikanie bakterii, powodują stan zapalany, często owrzodzenia, które często prowadzą do amputacji.